Gmina Sterdyń


   

1. Informacje ogólne

   Strerdyń - to gmina z przyszłością, którą warto zobaczyć i w którą opłaca się inwestować. Świadczą o tym takie atuty jak: wysokie tempo rozwoju, życzliwość i pracowitość mieszkańców, duży potencjał intelektualny, niezwykłe walory przyrodnicze oraz bogata historia i tradycja. Położona jest w granicach administracyjnych województwa mazowieckiego i powiatu sokołowskiego. Powierzchnię 130 km2 zamieszkuje około 5000 osób w 30 sołectwach.

   Początki istnienia miejscowości Sterdyń nie są znane. Jednak pewne jest, że istniała od wielu wieków. Nazwa Sterdyń po raz pierwszy w materiałach źródłowych występuje w 1425 r. Sąd ziemski dobrzyński wystawił dokument potwierdzający szlachectwo grupy szlachty z ziemi drohiczyńskiej, wśród którego zostali wymienieni Mikołaj, Michał, Szymon, Jan i Piotr ze Sterdyni herbu Lubicz. Prawa miejskie otrzymała przed 1765 rokiem, a utraciła w 1869 roku po powstaniu styczniowym. Do dnia dzisiejszego w centrum Sterdyni znajduje się dawny plac rynkowy, w kształcie wydłużonego prostokąta, który został przekształcony w skwer. Dzieje Sterdyni wiążą się z historią trzech znanych rodów, zasłużonych także dla Rzeczpospolitej, Ossolińskiech herbu Topór, Kiszków herbu Dąbrowa i Krasińskich herbu Ślepowron. Na uwagę zasługuje postać Ludwika Górskiego. Należał on do najznamienitszych przedstawicieli ziemian w skali całego kraju. Żył w latach 1918 - 1908.

   Sterdyń - to miejscowość o bogatych tradycjach. W 1908 r. powstała Spółdzielnia Spożywcza, a w nieco późniejszym okresie Mleczarnia Spółdzielcza i Kasa Stefczyka. Organizacje te ściśle ze sobą współpracowały i uzyskiwały dobre wyniki. Na uwagę zasługują także dzieje lekarskie. W 1857 r. Górscy zaprosili do Sterdyni dr Sebastiana Rosickiego. Przepracował w Sterdyni 20 lat. Pozostała po nim pamiątka w kościele św. Anny w Sterdyni w postaci epitafium. Dr Sebastian Rosicki był członkiem Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Dbał o czystość i higienę. Po jego śmierci w Sterdyni pracowało jeszcze wielu znakomitych lekarzy.

   W Sterdyni w latach 1942 - 1950 funkcjonowało Gimnazjum, początkowo jakie tajne w Domu Parafialnym Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Sterdyni.


Kościół Parafialny w Sterdyni pw. św. Anny


Dawny plac rynkowy

Walory przyrodnicze:

   Przez teren gminy oprócz głównej rzeki Bug przepływają jeszcze dwie małe rzeczki Cetynia i Buczynka o malowniczych dolinach. Tereny nadbużańskie, włączone w obszar Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, to uroczy i niepowtarzalny zakątek przyciągający uwagę każdego turysty szukającego ciszy, spokoju i bezpośredniego kontaktu z przyrodą.


Rzeka BugNadbużańskie krajobrazy

2. Gospodarstwa agroturystyczne

   Gospodarstwa agroturystyczne oferują wspaniały wypoczynek i doskonałe wyżywienie (typowe i znane potrawy oraz regionalne przysmaki).

   Bocian Stefan i Cecylia zam. Kiełpiniec 72, tel. (025) 781 08 20 www.kielpiniec.wczasy.com. Gospodarstwo położone na skraju wsi w pobliżu ,,Puszczy Sterdyńskiej", przepływowego jeziorka i rzeki Bug. Dobre warunki odpoczynku wśród lasów w pobliżu rzeki Bug dają możliwość wspaniałego odpoczynku, wędkowania, zbierania jagód i grzybów oraz obserwowania przyrody. Do dyspozycji gości: 2 pokoje 2 - os. i 2 pokoje 3 - os. oraz dwie łazienki. Wyżywienie całodzienne. Oferta aktualna cały rok. Gospodarstwo skategoryzowane przez PFTW "Gospodarstwa Gościnne".


Gospodarstwo agroturystyczne państwa Bocianów

   Kur Agata zam. Białobrzegi 78, (025) 7810907. Gospodarstwo położone w pobliżu lasów i rzeki Bug. Gospodyni oferuje obiady. Do dyspozycji gości w osobnym domku są: 1 pokój 2 - os. i 1 pokój 3 - os. z dostępem do kuchni oraz dwie łazienki. Jest również plac zabaw dla dzieci oraz potrawy regionalne np. specjalnośc gospodyni piwo kozicowe. Istnieje możliwość przywiezienia ze sobą zwierząt. Oferta aktualna w sezonie letnim.


Gospodarstwo agroturystyczne Pani Agaty Kur

   Wyrzykowska Marianna zam. Sewerynówka 18, tel. 0604969051. Gospodarstwo położone jest na skraju wsi; w pobliżu: las, łąki i dużo zieleni. Do dyspozycji gości 2 pokoje 4 - os., 2 pokoje 2 - os., dwie łazienki i dostęp do kuchni. Istnieje możliwość rozstawienia namiotu, wypożyczenia rowerów, zorganizowania grilla lub ogniska. Oferta aktualna cały rok.


Gospodarstwo agroturystyczne Pani Wyrzykowskiej

   Bożena i Ireneusz Trusiak zam. Białobrzegi 51 A, tel. (025) 7810894 www.agrotrusiak.republika.pl Gospodarstwo położone w pobliżu rzeki Bug i lasów obfitujących w grzyby i jagody. Gospodarstwo ma bezpośredni dostęp do jeziora. Na terenie gospodarstwa jest plac zabaw dla dzieci. Jest możliwość wędkowania, pływania łódką i korzystania z rowerów. Do dyspozycji gości: 5 pokoi 2 - os. i dwie łazienki. Wyżywienie całodzienne. Oferta aktualna cały rok. Gospodarstwo skategoryzowane przez PFTW "Gospodarstwa Gościnne".


Gospodarstwo agroturystyczne Państwa Trusiaków

Gospodarstwo rybackie

   Stanisław Jamróz tel. 0502331641 - prowadzi łowisko komercyjne w pobliżu wsi Łazów.


Gospodarstwo rybackie Pana Jamroza

3. Infrastruktura techniczna

   Gmina posiada dogodne połączenia komunikacyjne i telefoniczne, oraz dobrą sieć placówek handlowo - usługowych, Bank Spółdzielczy, Urząd Pocztowy, Ośrodek Zdrowia i Aptekę. Infrastruktura techniczna dobrze rozwinięta sieć wodociągowa we wszystkich miejscowościach z wyjątkiem kolonijnych - bardzo rozproszonych. Gminna oczyszczalnia ścieków i sieć kanalizacji sanitarnych w Sterdyni i Lebiedziach - w najbliższych latach przewiduje się rozbudowę oczyszczalni i kanalizacji sanitarnej. Z każdym dniem przybywa dróg o nawierzchni asfaltowej.


Oczyszczalnia ścieków w Lebiedziach

4. Oświata

   Gmina prowadzi dwa przedszkola, trzy szkoły podstawowe i gimnazjum. Każda szkoła wyposażona jest w nowoczesną pracownię komputerową. Dzieci i młodzież w ramach programów szkolnych, mają możliwość nauki języków obcych. Lekcje wychowania fizycznego mogą odbywać się w nowoczesnej sali sportowej, oddanej do użytku w 2006r.


Zespół Szkół w Sterdyni

5. Kultura i sport

   Prężny Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Sterdyni organizuje wiele atrakcyjnych imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Działalność Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu wspierają aktywnie stowarzyszenia : Gminny Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "Zorza" i Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej. Bazę do prowadzenia działalności kulturalnej stanowi dom kultury, świetlice wiejskie i remizo - świetlice, a do prowadzenia działalności sportowo - rekreacyjnej, nowoczesna sala sportowa, stadion, boiska sportowe i zbiornik wodny.


Hala sportowa


Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Sterdyni

6. Miejsca, które warto zobaczyć

   W Sterdyni warto odwiedzić późnobarokowy kościół pw. Św. Anny z interesującym wnętrzem, a w Łazówku Sanktuarium Maryjne. W każdej miejscowości znajdują się cenne kapliczki i krzyże przydrożne, a niektóre z nich posiadają interesujące legendy.


Sanktuarium Maryjne w Łazówku


Kapliczka św. Floriana w Sterdyni


Figurka Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z 1856 r.


kościół parafialny w Seroczynie

7. Pałacowe Centrum Konferencyjne

   We wspaniale odrestaurowanym zabytkowym pałacu Ossolińskich w Sterdyni ma swoją siedzibę profesjonalne Pałacowe Centrum Konferencyjne ze stylową bazą noclegową specjalizujące się w planowaniu i organizacji: konferencji, kongresów, zjazdów, seminariów, warsztatów, szkoleń, firmowych imprez integracyjnych, pokazów promocji itp.


Pałac Ossolińskich
www.palacossolinskich.pl

Pałacowe Centrum Konferencyjne Spółka Z.o.o
Sterdyń, ul. Kościelna 43 08-320 Sterdyń
tel. 025 781 09 50 fax 025 781 09 49
Biuro Zarządu:
ul. Kołobrzeska 2
02-923 Warszawa