Archiwum 22 maja 2019. imieniny: Julia, Wiesława, Helena
  × strona główna
sławni ludzie z naszej gminy
  

Aktualności
Informujemy, iż wyjazdy na wszystkie turnusy wypoczynku letniego jest 1.07.2015r., 9.07.2015r. oraz 13.07.2015r. o godz. 8.00 spod Zespołu Szkół w Drohiczynie. W przypadku gdy ktoś z uczestników będzie chciał wsiadać po trasie tj. w Skrzeszewie (przy kościele) o godz. 8.10, Repki ( spod Urzędu Gminy w Repkach) o godz. 8.15 oraz  w Sokołowie Podlaski (spod Konkatedry) o godz. 8.20 wproszę wcześniej poinformować organizatora. 

  Impreza promocyjna "VI Nadbużańskie Ziołowe Spotkania" odbyła się 21 czerwca br. Otwarcie nastąpiło o godz. 13.00. Imprezę rozpoczęła Pani Agnieszka Wojtkowska - Prezes SLGD ,,Tygiel Doliny Bugu". Nad przebiegiem wydarzenia czuwał konferansjer - Zdzisław Kryński. Na początku wyróżniono zasłużonych ziół z Podlasia. Wyróżnienia otrzymali: Waldemar Więcko z gminy Brańsk, Halina i Kazimierz Nielipińscy z gminy Korczew oraz Jan Godun z gminy Grodzisk. Podczas uroczystości odbyło się kilka konkursów m.in. kulinarny ziołowy przysmak, konkurs poezji Tradycje Zielarskie na Podlasiu, konkurs szybkości zbierania ziół. W konkursie szybkości zbierania ziół I miejsce zdobyła Pani Barbara Podleśna z gminy Perlejewo, II Pani Walentyna Dawidziuk z gminy Drohiczyn, III Pani Irena Dawidziuk również z gminy Drohiczyn. Podczas imprezy rozstrzygnięto również konkurs poezji, w którym I miejsce zajęła Sylwia Moczulska uczennica Gimnazjum w Perlejewie, wiersz ,,Ballada o Kotku Ziołku". II miejsce zajęła Pani Karolina Morawska z gminy Sarnaki, wiersz ,,Zielny kalendarz Ducha z Podlasia" oraz III miejsce należało do Pani Grażyny Niemyjskiej z gminy Perlejewo, wiersz ,, Ogród Pana Angielczyka". W tym konkursie jury przyznało dwa wyróżnienia: Pani Helenie Masiel - Martinko, wiersz ,,Uroki Podlasia" oraz Panu Henrykowi Rymuzie, wiersz ,,...Moi przyjaciele". Impreza uatrakcyjniona została przez występy zespołów takich jak: Pasieka z Platerowa, Szkolny Klub Tańców Polskich przy Zespole Szkół w Drohiczynie, Kalina z Dziadkowic, Małe Podlasie z Siemiatycz, Cygańskie serce z Igrył, Marcin Kłosowski z gminy Drohiczyn - półfinalista ,, Disco Star", natomiast gwiazdą wieczoru był zespół ,,HOYRAKY". Podczas imprezy promocyjnej była zorganizowana prezentacja produktów wysokiej jakości w tym posiadających znak ,,Poznaj Dobrą Żywność". W imprezie uczestniczyli także wystawcy z terenu LGD, którzy promowali regionalną zdrową żywność i rękodzieło. Impreza zakończyła się dyskoteką, którą prowadził zespół ,,Gama". 

   
  
     
           
 
W dniach 17-18 czerwca br. SLGD ,,Tygiel Doliny Bugu" zorganizowało Forum Lokalnych Grup Działania, w Gospodarstwie Agroturystycznym ,,Ziołowy Zakątek", w Korycinach. Uczestnikami forum byli przedstawiciele Lokalnych Grup Działania z woj. podlaskiego, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, wydziału LEADER oraz zaproszeni goście. Forum zostało dofinansowane ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
    
   
   
Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie i Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski serdecznie zapraszają: osoby prywatne, Koła Gospodyń Wiejskich, grupy nieformalne, gospodarstwa agroturystyczne, przedstawicieli miast i gmin leżących na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego: oraz wszystkich tych, którzy interesują się regionalną kuchnią do wzięcia udziału w następujących konkursach: na ,,Najsmaczniejszą potrawę regionalną na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego" lub ,,Gościniec z podróży", bądź też wziąć udział w Kiermaszu Produktów Regionalnych, Sztuki ludowej i Rzemiosła. II Międzynarodowy Turniej Smaków na zamku w Liwie odbędzie się 25 lipca 2015r., natomiast 26 lipca br. odbędzie się targ śniadaniowy i piknik nad Liwcem.
Zgłoszenia na w/w konkursy należy wysłać do 10 lipca br. na adres : Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, ul. Batorego 2, Liw , 07-100 Węgrów, tel. 25 792 57 17, e-mail lotwgl@wp.pl.
Regulamin konkursu na najsmaczniejszą potrawę regionalną - więcej...
Karta zgłoszeniowa ,,Potrawa regionalna"- więcej ...
Regulamin konkursu na gościniec z podróży - więcej ...
Karta zgłoszeniowa ,, Gościniec z podróży" - więcej ...
Regulamin Kiermaszu Produktów Regionalnych, Sztuki Ludowej i Rzemiosła - więcej ...
Karta zgłoszeniowa na Kiermasz - więcej... 
        

www.greenvelo.pl

W imieniu Regionalnej Organizacji Województwa Swiętokrzyskiego - partnera wykonawczego projektu "Trasy Rowerowe
w Polsce Wschodniej - Promocja" serdecznie zapraszamy przedsiębiorców prowadzących działalność turystyczną w pobliżu
Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, jak również przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji turystycznych,
klubów rowerowych oraz inne zainteresowane osoby i podmioty na spotkania dotyczące systemu rekomendacji MPR -
Miejsc Przyjaznych Rowerzystom wdrażanego w ramach projektu "Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej - Promocja".


Ogłoszenie - pobierz plik
Regulamin - pobierz plik
Zaproszenie harmonogram - pobierz plik
Wykaz gmin - pobierz plik

UWAGA!
Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych jako jedyny Operator FIO - na województwo podlaskie od 20 maja do 15 czerwca 2015r. ogłosiła kolejny nabór projektów na mikrodotacje w kwocie 1000zł do 2500zł. więcej informacji....

                  
 Program - pobierz plik

Fundacja Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej „Teraz Muzyka” jak co roku organizuje w okresie letnim Wakacyjne Warsztaty Muzyczne Czas na Muzykę”. Warsztaty Muzyczne organizowane są w formie kolonii z zapewnieniem całodobowej opieki nad uczestnikami. Zgłaszane są do Kuratorium Oświaty.
W warsztatach biorą udział dzieci i młodzież uzdolniona muzycznie, która kształci się już artystycznie (uczniowie szkół i ognisk muzycznych, a także pobierający naukę muzyki w postaci innych form kształcenia) orz ci, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z muzyką (prowadzone są zajęcia ogólno-muzyczne, instrumentalne, wokalne i taneczne dla początkujących). Osoby z biednych rodzin mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów.
Warsztaty prowadzą wybitni pedagodzy szkół i uczelni muzycznych. Uczestnicy korzystając z ich ogromnej wiedzy i doświadczenia rozwijają swoje umiejętności muzyczne, a ćwicząc na instrumencie lub śpiewając - jednocześnie wypoczywają i integrują się z rówieśnikami także zainteresowani muzyką, przyjeżdżającymi na Warsztaty z całej Polski. W tym roku warsztaty poprowadzą m.in. :
Renata Guzik, Przemysław Marcyniak - flet
Tytus Wojnowicz, Maksymilian Lipień - obój
Wojciech Dunaj, Jarosław Podsiadlik, Małgorzata Czachowska - klarnet
Leszek Wachnik, Artur Kasperek, Damian Lipień – fagot
Tomasz Witek, Jan Jarosz, Roman Gryń - trąbka
Jerzy Ślęzak, Tomasz Czekała, Krzysztof Stencel – waltornia
Paweł Kalicki, Zdzisław Stolarczyk - puzon
Alina Mleczko, Kamil Skorupski – saksofon, saksofon jazzowy
Stanisław Kuk - skrzypce
Radosław Koper – altówka
Mirosława Krośniak - wiolonczela
Zbigniew Lange - perkusja
Rafał Grząka, Krzysztof Olczak – akordeon
Małgorzata Cichocka, Monika Chodyna, Dorota Curyłło - wokal estradowy
Kamil Skorupski - improwizacja jazzowa
Marcin Nagnajewicz - akordeon, techniki aranżacji jazzowej i rozrywkowej
Tomasz Witek - big band
Dagmara Statkiewicz, Bartosz Statkiewicz - warsztaty taneczne

W tym roku w okresie wakacyjnym odbędą się cztery edycje warsztatów (7-dniowe). Dwie z nich w pięknej scenerii nadbużańskiej w Serpelicach w pobliżu Mielnika (ośrodek Relaks) w terminach 28.06-05.07.2015 oraz 05.07-12.07.2015. Następne dwie edycje w uroczym zakątku Suwalszczyzny w Lipniaku k/Suwałk (ośrodek SOWA). Wszystkie edycje warsztatowe kończą się koncertem kameralnym i koncertem finałowym z udziałem publiczności, w których biorą udział wszyscy uczestnicy warsztatów. Koncerty finałowe realizowane są w postaci widowiska muzycznego reżyserowanego przez Dariusza Szadę-Borzyszkowskiego.
Sposób prowadzenia warsztatów:
Uczestnicy podzieleni są na grupy instrumentalne, wokalne, taneczne.
Każdy z uczestników ma zagwarantowane indywidualne zajęcia z prowadzącym (codziennie).
Każdy z uczestników ma zagwarantowane indywidualne zajęcia z akompaniatorem.
Każdy z uczestników ma również zajęcia zespołowe lub orkiestrowe lub jedno i drugie w zależnośći od programu na koncert finałowy.
Przed wyjazdem na warsztaty każdy z uczestników zgłasza listę utworów, nad którymi chce pracować podczas warsztatów (Przesyła nuty + akompaniament).
Wszyscy uczestnicy biorą udział w Koncercie Finałowym kończącym Warsztaty.
Pełny koszt uczestnictwa w warsztatach to 1050zł (koszt warsztatów + koszty pobytu i wyżywienia + koszt opieki wychowawców, ubezpieczeń itp.) Formularze zgłoszeń do pobrania na http://terazmuzyka.eu/czas.html . Przyjmowane do 30 maja lub wyczerpania limitu miejsc.

                       
Regulamin Konkursu - więcej...
Karta zgłoszeniowa - więcej ...

Stowarzyszenie ,,Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu" wspólnie z Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW) serdecznie zaprasza na bezpłatne szkolenia pn. ,,Promocja efektów realizacji PROW 2007-2013 oraz prezentacja nowego okresu programowania PROW 2014-2020". Szkolenie odbędzie się 28.05.2015r. w sali konferencyjnej Zespołu Szkół w Drohiczynie, ul. Warszawska 51, 17-312 Drohiczyn o godz. 9.00. Szkolenie skierowane jest do: pracowników instytucji samorządowych, radnych samorządowych, członków Lokalnych Grup Działania, sołtysów, lokalnych liderów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rolników oraz przedsiębiorców zainteresowanych tworzeniem lub rozwojem przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.
Program szkolenia:
8:45 - 9:00 Rejestracja uczestników
9:00 - 10:15 Informacja dotycząca efektów realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
10:15 - 10:30 Przerwa kawowa
10:30 - 11:15 Prezentacja działań PROW 2014 - 2020
11:15 - 13:45 Omówienie możliwości wsparcia finansowego w ramach poszczególnych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 - 2020
13:45 - 13:45 Podsumowanie i ewaluacja szkolenia
13:45 Obiad
Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w szkoleniu do dnia 22 maja 2015r. meilowo biuro@tygieldolinybugu.pl lub telefonicznie 85/655 77 06. Liczba miejsc ograniczona.
O zakwalifikowaniu się na szkolenie decyduje data zgłoszenia.
Serdecznie zapraszamy.


Stowarzyszenie ,,Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu" 16 maja 2015r. uczestniczyło w Pikniku Poznaj Dobrą Żywność przy SGGW w Warszawie. Podczas pikniku MRiRW rozstrzygnęło organizowany po raz pierwszy ogólnopolski konkurs na najlepszy produkt lokalny Mój Rynek - Mój Produkt. Ze zgłoszonych kilkunastu produktów, do finału wybrano 17. Wśród nich znalazł się produkt Boczek z czosnkiem Damiana - Firmy Dażynka - Nadbużańskie Smaki oraz Ekologiczne Ciasteczka Żołędziowe - Firmy ,,Dary Natury". Gratulujemy wyróżnienia na szczeblu ogólnopolskim.
 
 
 
 
 
 

W dniach 8-9 maja 2015r. gościła u nas delegacja ze Stowarzyszenia N.A.R.E.W. z siedzibą w Turośni Kościelnej. Tematem przewodnim były dobre praktyki w zakresie projektów realizowanych w ramach Osi 4 Leader na terenie LGD Tygiel Doliny Bugu. Pierwszym punktem wizyty była prezentacja  przez pracownika biura dobrych praktyk i projektów realizowanych przez biuro w ramach PROW na lata 2007-2013. Następnie grupa wyruszyła do Skrzeszewa, aby odwiedzić Pasiekę Nadbużańską, a także zobaczyć projekt, który był dofinansowany w ramach Małych projektów. Po obiedzie wszyscy udali się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie , gdzie Dyrektor MGOK, Pan Rafał Siwek zaprezentował  projekty zrealizowane ze środków  w ramach LAEDERA.  Grupa miała możliwość obejrzenia Muzeum Kajakarstwa oraz Muzeum Starych Motocykli.  Z Drohiczyna goście wyruszyli do  firmy „Dażynka – Nadbużańskie Smaki”, która jest przykładem realizacji projektów za pośrednictwem naszego LGD. Odbyła się degustacja tradycyjnych wędlin i serów dojrzewających wytwarzanych tradycyjnym sposobem, według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Goście mieli możliwość obejrzenia budynku od środka, usłyszeć o początkach rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Z Rotek przedstawiciele stowarzyszenia N.A.R.E.W. udali się do Korycin, gdzie został zarezerwowany nocleg. Nie obyło się bez oprowadzenia przez Pana Mirosława Angielczyka – właściciela Gospodarstwa Agroturystycznego „Ziołowy Zakątek” po firmie „Dary Natury” produkującej ekologiczne herbatki i zioła ekologiczne, której też jest właścicielem. Oprócz tego zwiedzono Centrum Edukacji Przyrodniczej dofinansowanej w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, Podlaską – środowiskową kolekcję roślin leczniczych i aromatycznych dofinansowaną również ze środków PROW 2007-2013. Na koniec odbyło się zwiedzanie Ogrodu Botanicznego, jedynego w północno-wschodniej części Polski Ogrodu Botanicznego.
Kolejny dzień goście rozpoczęli od zwiedzania Parku linowego w Wólce Nadbużnej, projektu zrealizowanego z działania Małe projekty w ramach LEADERA. Następnie grupa odwiedziła Gospodarstwo Sadownicze „Alina Paluch i córka” w miejscowości Klimczyce.  Gospodarstwo jest rodzinną firmą z wieloletnimi tradycjami w dziedzinie sadownictwa. Firma dodatkowo zajmuje się produkcją tłoczonego soku jabłkowego, wyprodukowanego z jabłek z własnego sadu. Na koniec odbyła się wizyta w świetlicy wiejskiej w Starej Kornicy, wyremontowanej ze środków LEADERA, gdzie odbył się również poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z tutejszej miejscowości.   

Uczestnicy podczas pobytu mieli okazję uzyskać informacje z zakresu wspomagania procesu rozwoju wsi przy udziale dofinansowań unijnych w ramach LEADERA oraz obejrzeć ciekawe pomysły, przedsięwzięcia, które będą mogli wykorzystać na swoim obszarze
.

        
        
        
        
        
10 maja 2015r. zorganizowaliśmy wspólnie we współpracy z Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Kultury w Drohiczynie majówkę dla dzieci i młodzieży we wsi Arbasy. Serdecznie dziękujemy sponsorom za okazane wsparcie finansowe. Pracownikom, stażystom, wolontariuszom MGOK-u za przeprowadzenie animacji i nagłośnienie imprezy. Marcinowi Kłosowskiemu za uświetnienie imprezy.
     

30 kwietnia 2015r. w świetlicy wiejskiej w Arbasach odbyły się „Warsztaty kulinarne” w tym wypieki ciast podlaskich i dekoracja stołu podlaskiego. W warsztatach uczestniczyło ponad 20 osób, mieszkańców wsi. Uczestnicy upiekli ciasta i torty oraz przygotowali dekorację na stoły. Degustacja słodkości odbyła się 2 maja 2015r. podczas wieczorku degustacyjnego, podsumowującego projekt.
Społeczność wsi Arbasy serdecznie dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu.
Projekt został dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich ,,Podlaski Pozarządowy Fundusz Mikrodotacji" realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

  
  
30.04.2015r. Stowarzyszenie ,,Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu" było współorganizatorem konferencji prasowej Ministra Marka Sawickiego. Konferencja odbyła się w Gospodarstwie Agroturystycznym ,,Ziołowym Zakątku"i była poświęcona agroturystyce. Serdecznie dziękujemy przedsiębiorcom, osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwa agroturystyczne za zorganizowanie stoisk z regionalnymi produktami, a zespołowi Kalina za uświetnienie spotkania.

  
      
Stowarzyszenie "Lokalna Grupa działania - Tygiel Doliny Bugu" po raz kolejny uczestniczyło w ekspozycji "Stół Darów Ziemi" w Warszawie na Polach Mokotowskich. Festyn odbył się 26 kwietnia 2015r. W tym roku odbywał się on pod hasłem „Produkty lokalne i tradycyjne bogactwem polskich regionów”. Festyn Dzień Ziemi zorganizowany został przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Społeczny Instytut Ekologiczny. Jest to impreza od ponad 20 lat wpisana w kalendarz imprez plenerowych Warszawy. Jak co roku odwiedziło festyn kilkadziesiąt tysięcy osób.

 
 
 
 
 
            
 
Stowarzyszenie ,,Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu" informuje, iż otrzymało dofinansowanie na wypoczynek letni dla dzieci rolników w wieku od 11 do 16 lat w ramach promocji i profilaktyki zdrowotnej dofinansowany ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Warunkiem uczestnictwa dziecka w wypoczynku jest ubezpieczenie co najmniej jednego z rodziców/prawnych opiekunów w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (jednocześnie na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie) lub pobiera rentę bądź emeryturę z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wypoczynek letni odbędzie się w następujących terminach:
Tatry - 01.07.2015r. - 14.07.2015r. Zakwaterowanie Wynajem Pokoi - Franciszek Chowaniec, ul. Gutowa 7A, 34-531 Murzasichle, woj. małopolskie, koszt 300,00 zł. (Turnus na 45 uczestników)
Morze - 09.07.2015r. - 22.07.2015r. Ośrodek Kolonijno - wczasowy "Beata" i "Fiord", Smołdziński Las 4, 76-214 Smołdzino, woj. pomorskie, koszt 350,00 zł. (Turnus na 90 uczestników)
Tatry - 13.07.2015r. - 26.07.2015r. Zakwaterowanie Wynajem Pokoi - Żywienie Zofia Łukaszczyk, ul. Sądelska 22a, i 20 a; 34-531 Murzasichle, woj. małopolskie, koszt 300,00 zł   (Turnus na 45 uczestników)
Wyjazd na wszystkie turnusy jest o godz. 8.00 spod Zespołu Szkół w Drohiczynie. W przypadku gdy ktoś z uczestników będzie chciał wsiadać po trasie tj. w Skrzeszewie (przy kościele) o godz. 8.10, Repki ( spod Urzędu Gminy w Repkach) o godz. 8.15 oraz  w Sokołowie Podlaski (spod Konkatedry) o godz. 8.20 wproszę wcześniej poinformować organizatora.
Termin opłaty
za wypoczynek oraz złożenia zaświadczenia z KRUS do biura LGD minął 10 czerwca 2015r., uczestnicy którzy nie dokonali wpłaty bądź nie dostarczyli zaświadczenia proszeni są o uregulowanie sprawy do 16 czerwca br. 
Rekrutacja trwa do 15 maja 2015r. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Dokumentacja wypoczynek letni tatry 01.07.2015r. - 14.07.2015r.:
oraz 13.07.2015r. - 26.07.2015r.
Pismo informujące - więcej ...
Karta kwalifikacyjna uczestnika - więcej ...
Oświadczenie rodzica - więcej ...
Pisemna zgoda rodziców - więcej ...
Regulamin uczestnika - więcej ...
Regulamin wypoczynku - więcej ...
Dokumentacja wypoczynek letni morze 09.07.2015r. - 22.07.2015r.
Pismo informujące - więcej ...
Karta kwalifikacyjna uczestnika - więcej ...
Oświadczenie rodzica - więcej ...
Pisemna zgoda rodziców - więcej ...
Regulamin uczestnika - więcej ...
Regulamin wypoczynku - więcej ...
Uwaga: Rekrutacja na wypoczynki letnie została zamknięta. 
                                    

     
Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu" zaprasza do
                                                                                 V edycji konkursu pt. "Kulinarny Ziołowy Przysmak".

Osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszone są o przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres joanna@tygieldolinybugu.pl lub biuro@tygieldolinybugu.pl do dnia 24 kwietnia 2015r.
Szczegóły dotyczące konkursu znajdą Państwo poniżej. Zapewniamy atrakcyjne nagrody!

Formularz zgłoszeniowy - pobierz plik
Regulamin konkursu - pobierz plik
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaprasza do udziału w wyjeździe studyjnym w dniach 5-7 maja 2015r na Pojezierze Suwalskie oraz 13-15 maja 2015r. na Dolny Śląsk. Wyjazd jest realizowany w ramach projektu "Między Wschodem a Zachodem" finansowanego ze środków Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA. Celem wyjazdu jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich poprzez wymianę doświadczeń i podniesienie kompetencji w zakresie kompleksowego rozwoju infrastruktury turystycznej. Do udziału w wyjeździe studyjnym zapraszamy: doradców rolniczych, przedstawicieli LGD, stowarzyszeń, nauczycieli rolniczych szkół średnich oraz przedsiębiorców z obszarów wiejskich, przedstawicieli Zagród Edukacyjnych.
Udział w wyjeździe studyjnym jest bezpłatny, organizator pokrywa koszty noclegu, wyżywienia, transportu oraz dydaktyki. Osobom przyjeżdżające przed dzień wyjazdu studyjnego organizator zapewnia nocleg oraz śniadanie w I dniu wyjazdu studyjnego.
Szczegółowe informacje o wyjeździe studyjnym kartę zgłoszenia oraz program znajdą Państwo na stronie
http://cdr.gov.pl/szkolenia-mainmenu-82/1640-bezplatny-wyjazd-studyjny-na-pojezierze-suwalskie-przedsiebiorczosc-na-obszarach-wiejskich

Osoby do kontaktu w sprawach rekrutacji
Justyna Zdunek    j.zdunek@cdr.gov.pl        tel. 22-729-66-34 wew. 107
W dniach  17-19 kwietnia 2015 r. we współpracy z Miejsko - Gminny Ośrodkiem Kultury w Drohiczynie uczestniczyliśmy w Targach Turystyki i Wypoczynku LATO 2015. W tym roku podczas targów Lato odbywały się również Targi Regionalia oraz Targi Agroturystyka. Na stoisku zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą turystyczną naszego regionu oraz spróbować regionalnych smakołyków. Serdecznie zapraszamy za rok.
 

  
 
Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie po raz szósty organizuje imprezę promocyjną pt. "VI Nadbużańskie Ziołowe Spotkania" w Gospodarstwie Agroturystycznym "Ziołowy Zakątek" w Korycinach, gm. Grodzisk. W tym roku impreza odbędzie się 21 czerwca 2015r. Rozpoczęcie nastąpi się o godz. 13.00 (Przyjazd do godziny 12.00).
Zapraszamy osoby zajmujące się rękodziełem, twórców ludowych oraz producentów przygotowującą zdrową żywność do udziału w ekspozycji. 
Osoby chętne, prosimy przesłać zgłoszenie
 faxem pod nr (85) 6557706 lub mailem na adres biuro@tygieldolinybugu.pl  do 29.05.2015r.  Serdecznie zapraszamy.

Formularz zgłoszeniowy - pobierz plik

17-19 kwietnia gościliśmy dwie lokalne grupy działania z Litwy NEMUNAS i Mazeikiu. Grupy odwiedziły Zespół Szkół w Dziadkowicach i Drohiczynie miały zorganizowane spotkanie z dyrektorami nt. funkcjonowania szkół gminnych. Kierownik Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drohiczynie zapoznała wszystkich z działalnością dwóch świetlic środowiskowo – socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, w których realizowany jest program organizowania społeczności lokalnej. LGD goszczone były przez społeczność wsi Sieniewice w świetlicy wiejskiej, gdzie mieszkańcy zorganizowali lokalny poczęstunek i pogadankę nt. funkcjonowania świetlicy, swoich osiągnięć jako społeczność wiejska.  Lokalne grupy działania były też w Rotkach w firmie Dażynka Nadbużańskie Smaki dofinansowanej w ramach naszych środków  z działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej PROW 2007-2013. Grupy odwiedziły Gospodarstwo Sadownicze Alina Paluch i córka w Klimczycach. Wszyscy zobaczyli cały proces tłoczenia soków, była też okazja do rozmowy z właścicielkami i degustacji soków i domowej szarlotki. W sobotę przejechaliśmy do Parku linowego w Wólce Nadbużnej, uczestnicy mogli skorzystać z parku, obejrzeli również inne inwestycje na tym obiekcie tj. siłownię zewnętrzną, plac zabaw, domki letniskowe, wiatę. W sobotę po południu LGD „NEMUNAS” wyjechała na Litwę natomiast LGD „Mazeikiu” zwiedziła w Drohiczynie min. Nadbużański Park Historyczno – Kulturowy „Bug – pogranicze kultur i religii”, Muzeum Kajaków, Górę Zamkową. Lokalne grupy działania miały nocleg w Gospodarstwie Agroturystycznym Ziołowy Zakątek, gdzie zwiedzali Podlaski Ogród Botaniczny i Centrum Edukacji Przyrodniczej.
 
 
 

   Ogólnopolska kampania "Lubię kaszę - kasza na stół, na zdrowie, na co dzień" startuje już po raz trzeci, by przypomnieć, jak cennym źródłem witamin i minerałów jest kasza oraz podpowiedzieć, jak wprowadzić ją na stałe do naszej diety przez cały rok. Do przygotowania dań na bazie kaszy zachęcać będzie jej znawca i szef kuchni - Andrzej Polan. więcej...
                         

POZNAJCIE PODLASIE - z biegiem czasu, z nurtem rzeki Bug
Informujemy, iż Powiat Siemiatycki opracował turystyczną aplikację mobilną „Poznajcie Podlasie” na sytemy Android i iOS oraz portal turystyczny. Aplikacja przedstawia propozycje aktywnego wypoczynku w Dolinie Bugu, na ziemiach Podlasia Nadbużańskiego. Przekazując na Państwa ręce aplikację, z prawdziwą przyjemnością prezentujemy walory przyrodniczo-kulturowe Doliny Środkowego Bugu. Piękne tereny nadbużańskie, unikalne miejsca kultu religijnego i interesujące zabytki, które nadają ziemi podlaskiej swoisty urok. Dzięki malowniczemu położeniu wzdłuż rzeki Bug, dużym kompleksom leśnym, a także czystemu środowisku naturalnemu, powiat siemiatycki jest doskonałym miejscem do wypoczynku. Bogata baza noclegowa dopasowana do różnorodnych potrzeb turystów, wypożyczalnie sprzętu, szlaki turystyczne i liczne imprezy cykliczne zapewnią Państwu niezapomniane wspomnienia z pobytu. 
W aplikacji znajdziemy najważniejsze atrakcje turystyczne regionu oraz bogatą bazę informacji praktycznych. Aplikacja wykorzystuje technologię GPS, pokazując pozycję użytkownika i lokalizacje obiektów. Działa w trybie online i offline.
Aplikacja dostępna pod adresami:
-  
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.poznajciepodlasie
-  
https://itunes.apple.com/pl/app/poznajcie-podlasie/id979585493?mt=8 
Portal dostępny jest pod adresem
podlasie.siemiatycze.pl.

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Aplikacja została zrealizowana przez powiat siemiatycki w ramach projektu pt. "Podlasie Nadbużańskie w Twoich rękach". Współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, oś IV LEADER w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na 2007-2013. Instytucja Zarządzająca programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu" wyłoniło najlepsze produkty lokalne przeznaczone do spożycia, sprzedawane na targowiskach, które uzyskały dofinansowanie w ramach programu "Mój rynek".
Dnia 30.03.2015r. podczas "Wielkanocnego rynku lokalnych produktów" na targowisku w Drohiczynie w ramach pierwszego etapu konkursu pt. "Mój Rynek - Mój Produkt 2015" zostały wybrane cztery produkty. Komisja w składzie Pani Teresa Olszewska - Wiceprezes SLGD "Tygiel Doliny Bugu", Pan Rafał Siwek - Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie oraz Pan Mariusz Radziszewski - inspektor ds. inwestycji i funduszy w Starostwie Powiatowym w Siemiatyczach jednogłośnie podjęła decyzję o wyróżnieniu czterech produktów. Wyróżnienia otrzymał: Chleb żytni - Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Drohiczynie, Ser Nadbużański - Firmy Dażynka - Nadbużańskie Smaki Grażyna Putkowska, Ekologiczne ciasteczka żołędziowe - Firmy Dary Natury Mirosław Angielczyk, Sękacz - Firmy Junakor Sp z o.o.
Natomiast dnia 01.04.2015r. na targowisku w Perlejewie komisja w składzie Pani Teresa Olszewska - Wiceprezes SLGD "Tygiel Doliny Bugu", Pan Stanisław Wojtkowski - Przewodniczący Rady Gminy Perlejewo oraz Pan Mariusz Radziszewski - inspektor ds. inwestycji i funduszy w Starostwie Powiatowym w Siemiatyczach podjęła jednogłośnie decyzję o wyróżnieniu trzech produktów. Wyróżnienie otrzymały: Boczek z czosnkiem Damiana - Firmy Dażynka - Nadbużańskie Smaki Grażyna Putkowska, Dereniówka Podlaska - Ziołowy Zakątek Angielczyk sp.j oraz Mrowisko - Firmy Junakor Sp. z o.o.

Rynek w Drohiczynie uatrakcyjnił występ zespołu "Jesień" z Drohiczyna. Obszar działania SLGD "Tygiel Doliny Bugu" jest na terenie dwóch województw, dlatego też na targowiskach nie zabrakło producentów lokalnych z terenu województwa mazowieckiego produkujących m.in. naturalne soki, miody, mąkę. Były też stoiska Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dołubowie i Siemiatyczach z wielkanocnym rękodziełem oraz lokalni twórcy.
Wyróżnienie producenci otrzymali pamiątkowy dyplom, grawerton oraz symboliczny upominek. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy oraz pamiątkowe albumy. Nagrody ufundowali: Burmistrz Drohiczyna, Wójt Gminy Perlejewo, Starosta Siemiatycki. Podczas rynków gościliśmy Pana Jerzego Leszczyńskiego - Członka Zarządu Województwa Podlaskiego. koordynację nad w/w rynkami pełniło Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu".


 
 
 
 
 
 
 
Spotkania autorskie

W dniach 24-26 marca 2015 r. w ośrodkach kultury w Siemiatyczach, Repkach i Łosicach odbyły się spotkania promocyjne poświęcone wydawnictwu ” Nadbużańskie Podlasie – wierszem pisane”. Publikacja ta jest efektem współpracy Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu” i siemiatyckiego Stowarzyszenia „Klub Literacki”. Na tomik składają się 102 utwory autorstwa 26 lokalnych poetów, działających na terenie LGD. W ramach promocji odbyły się trzy poetyckie popołudnia, podczas których mogliśmy zapoznać się z publikacją, a także jej współtwórcami, którzy podjęli się recytacji swoich utworów. Za oprawę muzyczną odpowiadał duet instrumentalno – wokalny w osobach Artura Leszczyńskiego (saksofon, gitara, śpiew) i Jerzego Nowickiego (fortepian). W programie panowie zawarli wszystkim znane i lubiane polskie szlagiery takich twórców jak Czesław Niemen, Stanisław Sojka, Agnieszka Osiecka, czy Tola Markiewiczówna. Moderatorką spotkań była Prezes SLGD „Tygiel Doliny Bugu” Agnieszka Wojtkowska, dzięki której promocja stała się także przyczynkiem do zapoznania zgromadzonych gości ze specyfiką i widocznymi efektami funkcjonowania Stowarzyszenia w ich miejscowościach. Prezes nakreśliła kierunki działania LGD w przyszłej perspektywie finansowej. Uczestnicy zostali zaproszeni do konsultacji nowej Lokalnej Strategii Rozwoju. Poza egzemplarzami tomiku ”Nadbużańskie Podlasie – wierszem pisane”, każdy z twórców otrzymał praktyczny upominek.
Dziękujemy wszystkim autorom wierszy za udostępnienie ich w naszej publikacji, a dyrektorom ośrodków kultury za pomoc w organizacji promocji tomika.
        
          
         
        
        
          

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na zlecenie Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA przystępuje do realizacji cyklu szkoleń pod tytułem „Innowacyjny gospodarz”.  Szkolenie skierowane są do rolników, doradców rolniczych, członków Lokalnych Grup Działania, nauczycieli, studentów i uczniów szkół rolniczych oraz mieszkańców obszarów wiejskich.
W pierwszym dniu szkolenia odbędą się zajęcia stacjonarne. W drugim dniu odbędą się zajęcia warsztatowe w gospodarstwie.
Liczba uczestników jednego szkolenia wynosi maksymalnie 35 osób.

UWAGA!!! Jedna osoba może uczestniczyć tylko w jednym szkoleniu cyklu "Innowacyjny gospodarz"
Szkolenia są bezpłatne.
Organizator pokrywa koszty noclegów, wyżywienia oraz dydaktyki.
Uczestnicy dojeżdżają na własny koszt.
Więcej informacji ...
Piknik "Poznaj Dobrą Żywność"
Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu" zwraca się z prośbą do osób produkujących zdrową żywność do wzięcia udziału w pikniku pt. "POZNAJ DOBRĄ ŻYWNOŚĆ", który odbędzie się 16 maja 2015r. w Warszawie, w ogrodach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przy ul. Nowoursynowskiej organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas imprezy odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy produkt lokalny "Mój Rynek - Mój Produkt 2015". Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie do 25 marca 2015r. do biura stowarzyszenia. Udział w pikniku jest bezpłatny. Więcej informacji odnośnie pikniku pod nr tel. 85 6557706.
UWAGA
Szanowni Beneficjenci,
Z uwagi na zbliżający się koniec realizacji PROW 2007-2013 przypominamy, iż
zgodnie z § 34 pkt. 7 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 pomoc jest przyznawana jeżeli zakończenie realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność ostateczną nastąpi nie później niż do dnia 31 marca 2015r.
Zapraszamy do konkursu "Tradycje zielarskie na Podlasiu".

Udział w konkursie polega na napisaniu wiersza związanego tematycznie z zielarstwem, ziołolecznictwem oraz obrzędami i tradycjami z nimi związanymi.
Do konkursu zapraszamy wszystkich mieszkańców obszaru działania SLGD "Tygiel Doliny Bugu".
W dniu 21 czerwca 2015r. podczas imprezy promocyjnej pt. "VI Nadbużańskich Ziołowych Spotkaniach" odbędzie się nagrodzenie oraz wyróżnienie najlepszych wierszy. Osoby nagrodzone zostaną zaproszone do prezentacji swoich wierszy podczas w/w imprezy promocyjnej.
Osoby, które wyrażają chęć wzięcia udziału w konkursie, prosimy o wypełnienie karty zgłoszenia oraz zapoznania się z regulaminem konkursu. Na zgłoszenia czekamy do 30.04.2015r.


Karta zgłoszenia - pobierz plik
Regulamin konkursu - pobierz plik

Mikrodotacje woj. mazowieckie
Fundacja Fundusz Współpracy wspólnie z partnerami - Stowarzyszeniem Europa i My oraz Stowarzyszeniem Biuro Obsługi Inicjatyw Społecznych wybrana została na Operatora mikrodotacji dla województwa mazowieckiego w ramach I Priorytetu Programu Fundusz Inicjatyw. W ramach tych działań - nazwanych "FIO Mazowsze Lokalnie", realizowanych w okresie od czerwca 2014r. do grudnia 2016r., planujemy przyznać ok 600 mikrodotacji na lokalne inicjatywy w wysokości do 5 tysięcy złotych każda.Wysokość budżetu na granty wynosi ponad 2,1 mln zł.
Kolejna edycja Programu FIO - Mazowsze Lokalnie startuje już za 3 tygodnie.Planuje się rozdysponować ok 800 tys. zł na realizację ok. 200 mikroprojektów wspierających młode organizacje pozarządowe i grupy nieformalne działające na terenie województwa mazowieckiego. Więcej o programie znajdą Państwo na stronie Projektu: www.mazowszeloklanie.pl .

VIII edycja konkursu o LAUR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Organizatorem Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2014 jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie producentów wyróżniających się wysoką jakością produkcji, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnością o podejściu do tematu żywności przetwórstwa. więcej ...

Regulamin Laura - pobierz plik

Formularz zgłoszeniowy - pobierz plik
       
     
przedsiebiorczepodlasie.pl
Interpretacja indywidualna dotycząca VAT
Wszystkim Beneficjentom małych projektów, dla których VAT jest kosztem kwalifikowalnym przypominamy, iż do wniosku o płatność obowiązani są dołączyć interpretację indywidualną w zakresie prawa podatkowego. Interpretację indywidualną wydaje Dyrektor Izby Skarbowej - w przypadku Beneficjentów z woj. podlaskiego w Bydgoszczy (adres do korespondencji: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bydgoszczy, ul. Dr Emila Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz); w przypadku Beneficjentów z woj. mazowieckiego w Płocku (adres do korespondencji: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock) - opłata 40 zł
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w okresie najbliższych dwóch miesięcy przeprowadzi ogólnopolską akcję informacyjną przekazującą rolnikom, producentom rolnym i mieszkańcom terenów wiejskich informację o zakazie wypalania traw i gruntów rolnych. Zakaz wypalania traw i gruntów rolnych wynika z konieczności przestrzegania norm dobrej kultury rolnej przez rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2007–2013 (płatności rolnośrodowiskowe, płatności ONW, płatności na zalesianie gruntów rolnych). Wynika on również z zapisów ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach, które zabraniają wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych.

Plakat - pobierz plik

Harmonogram przewidywanych terminów podawania do publicznej wiadomości informacji o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania:Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju - więcej
Uwaga
Informujemy, iż na naszej stronie internetowej jest do pobrania formularz dotyczący pomocy de minimis w zakresie małych projektów. Formularz jest jednym z załączników do wniosku o przyznanie pomocy.
Zgodnie z przepisami
art. 37 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59,poz.404 ze zm.) podmiot ubiegający się o pomoc de minimis zobowiązany jest do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis. Informacje te przedstawiane są na formularzu informacji stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53 poz. 311).

Formularz - pobierz plik

Uwaga Beneficjenci
Informujemy, iż Beneficjenci Małych Projektów, a szczególnie osoby fizyczne, stowarzyszenia i fundacje, zgodnie z instrukcją do wniosku o przyznanie pomocy (pkt 17) umową o przyznanie pomocy oraz przepisami rozporządzenia, koszty kwalifikowane muszą być poniesione w formie rozliczenia pieniężnego, a w przypadku transakcji, której wartość bez względu na liczbę wynikających z  płatności, przekracza 1 tys. zł w formie rozliczenia bezgotówkowego przeprowadzonego poleceniem przekazu.

Uwaga Beneficjenci
 
W przypadku Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, gdy realizowana operacja współfinansowana jest ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i jej całkowity koszt przekracza 50 000 EURO, beneficjent zamieszcza tablicę informacyjną, natomiast jeżeli koszt inwestycji przekracza 500 000 EURO, zamieszczana jest tablica reklamowa.
 
W przypadku działań osi 4 Leader obowiązek wizualizacji materiałów informacyjnych, np. broszur, ulotek, polegający na zamieszczeniu na stronie tytułowej następujących elementów: logo Unii Europejskiej wraz z napisem poniżej flagi: Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, slogan: "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie", odesłanie do instytucji odpowiedzialnej za treść materiału informacyjnego, informacja o współfinansowaniu publikacji ze środków Unii Europejskiej, odesłanie do Instytucji Zarządzającej PROW 2007­2013 - Ministra RiRW, logo Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, logo Leader (w związku z realizacją działań w ramach Osi LEADER), dotyczy lokalnych grup działania, które podpisały umowy w ramach działania "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania ... ".
Stosowanie Logotypów-
pobierz plik
Księga wizualizacji znaku- pobierz plik

Uwaga
Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania -Tygiel Doliny Bugu"informuje,  iż
beneficjenci realizujący operacje w ramach PROW 2007-2013 są zobowiązani do prowadzenia oddzielnego systemu rachunkowego dla wszystkich transakcji związanych z realizacją operacji-pobierz plik, plik2

Pytania i odpowiedzi  ze szkoleń beneficjentów w zakresie Małych projektów, które odbyły się 7,8,11 stycznia 2010r.

 Czy w ramach Małych projektów można zakupić piec do ogrzewania świetlicy wiejskiej ?.
Zakup takiego pieca jest kosztem kwalifikowanym, beneficjent we wniosku powinien  uzasadnić taki koszt min. w taki sposób że świetlica wiejska przyczynia się do zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. - więcej

Ewaluacja 2012r.
Analiza strategii Stowarzyszenia "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu" w zakresie realizacji poszczególnych elementów strategii 2010r.
Ewaluacja początkowa 2009r.
 
 
Pytania do Burmistrza Odpowiedzi Burmistrza
 
SONDA
Czy poza programem LEADER zna Pan/Pani możliwośći uzyskania pomocy finansowej z Unii Europejskiej?
tak
nie
zobacz wyniki

<<   Maj   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA